Suomalaiset rallikuljettajat Teemu Asunmaa ja Juha Salo osallistuivat viime viikonloppuna Liettuan Samsonas-ralliin, jonne kaksikko kutsuttiin.

Molemmilla oli allaan vuokratut Subarut, mutta se ei menoa juuri haitannut. Asunmaa kaasutteli Liettuassa kolmanneksi ja Salo viidenneksi.

Rallin SM-sarja on tällä hetkellä tauolla, joten suomalaisduo oli valmis lähtemään kutsukilpailuun mukaan.

– Kilpailun järjestäjä oli hoitanut meille yhteistyökumppaneidensa avulla autot, renkaat – ihan täydellisen paketin. Kartanlukijani Jarno Ottman ei päässyt reissuun, mutta onneksi testeissä vieressäni istunut Topi Luhinen oli lyhyellä varoitusajalla vapaa lähtemään. Topi on mainio poika ja meillä oli hauska reissu, Salo fiilisteli tiedotteessaan.

Rallissa ajettiin yhteensä 12 erikoiskoetta, ja mittaa reitille kertyi reilu 133 kilometriä.

– Toiseksi viimeisellä pätkällä meillä oli huono nuotti, jonka takiaajoin yhden risteyksen pitkäksi. Muuten hyvä ja ehjä kisa – etenkin, kun Liettuassa N-ryhmän autot saa rakentaa oikeistaan ihan miten huvittaa. Siksi yleiskilpailun viides sija oli ihan ok-tulos meiltä, Salo jatkoi.