
La Ligan hallitseva mestari Barcelona avasi tämän kauden voittotilinsä kukistamalla sunnuntaina Cadizin 2-0. Barcelonan päävalmentaja nosti omistaan yhden yli muiden.
Xavi on saanut Ilkay Gündoganista keskikentälle haluamansa kapellimestarin. Gündogan siirtyi kesällä Manchester Citystä vapaana agenttina Kataloniaan.
Gündogan pohjusti taitavasti Pedrin viimeistelemän avausmaalin Cadizia vastaan. Se syntyi ottelun 82. minuutilla.
– Gündo on joukkueen kulmakivi. Hänellä on Barcan DNA. Hän ei koskaan menetä pallonhallintaa. Hän tekee eron pallon kanssa ja tekee aina oikean päätöksen, Xavi hehkuttaa kokenutta saksalaispelaajaa.
Xavi näkee Gündoganin Blaugranan yhtenä kaikkien aikojen parhaana hankintana.
– Viime vuonna meiltä puuttui tavallaan se viimeinen syöttö. Nyt Gündoganin, Pedrin, Gavin, Ferminin ja Oriol Romeun kanssa tilanne on erilainen.
Lue myös:Manchester United sai pakit Bayern Münchenin pelaajalta
Lue myös:Arsenal virittelee jättimäistä yllätystä siirtomarkkinoilla