Kylian Mbappensiirtosaaga on saanut viime aikoina rajusti uusia kierroksia, kun Valioliigan Chelsea on tullut peliin vahvasti mukaan.
Mediassa on uutisoitu, että Chelsean omistajaTodd Boehlyon käynyt neuvotteluja siirrosta PSG:n seurajohdon kanssa.
Boehlyn suunnitelma on se, että Chelsea ottaisi ainakin ensivaiheessa Mbappen ensi kauden kattavalle lainasopimukselle.
Tämän hetken tietojen mukaan tässä kaupassa liikkuisi rahaa sekä tiettävästi ainakin yksi pelaaja Pariisin suuntaan.
Mutta voisiko siirto todella toteutua? Siirtoa puoltaa se, että Chelsealla on rahaa ja toisaalta manageriMauricio Pochettinoon Mbappelle hyvin tuttu mies. Argentiinalainen valmensi ranskalaista jo PSG:ssä.
PSG:lle siirto varmasti kelpaisi, sillä siinä tapauksessa se saisi edes jonkinlaisen rahallisen korvauksen suurimmasta tähdestään, mutta yksi asia sotii pahasti siirtoa vastaan.
On nimittäin huhuttu, että Mbappe on jo tehnyt ainakin suullisen sopimuksen Real Madridin kanssa, mikä astuisi voimaan ensi kesänä.
Toinen siirtoa vastaan vahvasti puhuva seikka on sitten se, ettei Chelsea pelaa ensi kaudella Mestarien liigassa, eikä missään muussakaan eurokilpailussa. Mbappe on tehnyt selväksi, että hänen unelmansa on voittaa Mestarien liiga, eikä se ensi kaudella olisi mahdollista Chelseassa.
Siirto näyttää siis todella epätodennäköiseltä. Onkin hyvin mahdollista, että Chelsea on kisassa mukana vain pr-syiden takia.
Teksti: Ville Hirvonen
Lue myös: Huh huh – näin poskettoman summan Manchester City on valmis maksamaan huippupuolustajasta






























