Pohjalaisseurat SJK ja KPV kohtaavat OmaSp Stadionilla vappuaattona tiistaina 30.4. klo 19.00. Kohtaaminen on joukkueiden ensimmäinen koskaan jalkapallon Veikkausliigassa tai ylipäätään sarjaottelussa.
SJK kohtasi viime perjantaina omassa ensimmäisessä Pohjanmaan derbyssa VPS:n Vaasassa ja pisteet jaettiin 1–1-tuloksella. Veikkausliigassa SJK on viidentenä, kahden pisteen päässä kärjessä olevasta Ilveksestä. KPV on puolestaan viimeisenä, mutta kuten aina derby-otteluissa, ei sarjataulukoilla ole väliä.
– Toinen derby, ja me haluamme tehdä siitä tuloksellisesti paremman kuin VPS:aa vastaan. Saamme mukaan taas tuoreita jalkoja, kun (Boris) Kadio ja (Dani) Hatakka ovat kärsineet pelikieltonsa. Se on hyvä. Harmillisesti (Mehmet) Hetemaj on tästä ottelusta pois pelikiellon vuoksi, mutta kenties hänellekin tekee hyvää huilata välillä, sillä olemme pelanneet paljon pelejä lyhyessä ajassa ja hän on siten tuoreena seuraavaan peliin, sanoo SJK:n päävalmentaja Alexei Eremenko seuransa verkkosivuilla.
Palauttavien harjoitusten perusteella kaikki muut näyttävät olevan SJK:n joukkueesta kunnossa.
– Joukkueessa riittää nälkää, joten haluamme saada paremman tuloksen tästä derbystä, Eremenko jatkaa.
– Meidän viime kotiotteluissa ja VPS-vierasottelussa, kannattajamme ovat olleet mahtavia. Toivomme edelleen heidän tukeaan kahdentenatoista pelaajana ja emme halua pettää heitä, vaan tehdä kaikkemme saadaksemme heidät iloiseksi, huomauttaa Eremenko.
Lähde: SJK:n verkkosivut
































