Jalkapallon Veikkausliigassa pelaava AC Oulu on nimittänyt uuden toimitusjohtajan. Jani Kotikangas seuraa tehtävässä reilun vuoden ajan oululaisjoukkueen toimitusjohtajana työskennellyttä Hanna Väänästä.

AC Oulun toimitusjohtajan paikka oli avoimessa haussa. Prosessi toi seuran mukaan noin 20 hyvää hakemusta yhtiön johtoon. Haku suoritettiin yhteistyössä AC Oulun pitkäaikaisen yhteistyökumppanin Go On Oulun kanssa.

Laivastonsinisten uusi toimitusjohtaja tulee arkkitehtimaailmasta, jossa Kotikangas on työskennellyt ennen seuraan siirtymistä. Kotikankaalla on pitkä kokemus johtajan toimista sekä yrittäjyydestä.

Oulusta kotoisin olevan Kotikankaan työura alkoi yritysten taloushallinnon parissa, josta hän siirtyi myöhemmin pankkimaailmaan. Hän on ollut perustamassa yrityspankkia ja toiminut pankin aluejohtajana vastaten ensin Pohjois-Suomen konttoriverkostosta ja myöhemmin myös Etelä-Suomen verkostosta.

Vuonna 2019 Kotikangas vaihtoi alaa ja siirtyi oululais-helsinkiläisen arkkitehtitoimiston toimitusjohtajaksi.

– Haluan ensimmäiseksi kiittää AC Oulun hallitusta, sekä Go-on Oulun väkeä tästä mahdollisuudesta. Koen olevani etuoikeutettu, kun pääsen jatkamaan Juhon ja Hannan työtä AC Oulun toimitusjohtajana, sekä olemaan osa oululaista ylpeyden aihetta pukeutumalla Laivastonsinisiin, Kotikangas kommentoi AC Oulun verkkosivuilla.

– Odotan suurella innolla tutustumista sitoutuneeseen henkilöstöömme niin toimistolla kuin urheilutoimessa, joukkueeseemme, kannattajiimme, huipputärkeään talkooväkeemme ja kaikkiin nykyisiin ja tuleviin yhteistyökumppaneihimme. Tavoitteenani on auttaa seuraamme lunastamaan paikkansa yhtenä merkittävimmistä suomalaisista urheilutoimijoista, Kotikangas jatkaa.

Lähde: AC Oulu

Lue myös:Harry Kane halusi vetää rankkarin – Englannin päävalmentaja tyrmäsi pyynnön

LUE MYÖS: Huomasi jotain lasissaan – sen jälkeen ei ollut paluuta (FutisUutiset.fi)