Veikkausliigan SJK kohtaa Veikkausliigaan nousseen FC Hakan ensimmäisessä harjoitusottelussaan lauantaina 6.6. klo 14:00 OmaSp Stadionilla.

Vielä talvella peleistä sivussa loukkaantumisen vuoksi olleet Billy Ions ja Darvin Chavez ovat tekemässä paluuta pelikentille.

26-vuotias Ions toipuu polvivammasta. Hänet leikattiin viime vuoden puolella.

– Pre-season oli rankkaa aikaa, mutta olen nyt viime aikoina päässyt jo joukkueen muidenkin pelaajien mukaan. Juuri nyt pyrimme saamaan vain jalkani valmiiksi, että pystymme entisestään lisäämään pelillisiä asioita ja sitä myöten pelaamaan. Samalla minun pitää saada itseluottamus takaisin, eli usko siihen, että pystyn tekemään asioita kentällä kuten ennenkin. Mutta kokonaisuutena asiat näyttävät kyllä todella positiiviselta ja voimme jatkaa eteenpäin, kertoo Billy Ions seuran verkkosivuilla.

Meksikolaispuolustaja Chavez liittyi SJK:n riveihin viime talvena. Meksikon kanssa olympiakultaa vuonna 2012 voittanut Chavez on kokenut pelaaja, joka siirtyi SJK-paitaan Ykkösessä pelaavasta Pietarsaaren Jarosta.

– Minulla oli huonoa onnea, kun loukkaannuin pre-seasonin alussa. Olen kuitenkin nyt tekemässä paluuta takaisin pelikentille ja päässyt jo harjoittelemaan joukkueen kanssa, kertoo Darvin Chavez.

Lähde: SJK:n verkkosivut

LUE MYÖS: Suomen hiihtotähti vaihtoi juoksun puolelle – hurja kellotus: ”Huh mikä aika” (UrheiluAreena.fi)