17-vuotias maalivahti Joona Tiainen on allekirjoittanut vuoden mittaisen jatkosopimuksen Veikkausliigan FC Lahden kanssa.

FC Kuusysin kasvatista tuli viime vuonna FC Lahden seurahistorian ensimmäinen 2000-luvulla syntynyt sopimuspelaaja. Viime kaudella Tiainen pelasi pääosin FC Lahden A-pojissa SM-sarjaa, mutta debyytti tuli edustusjoukkueessa talvella Suomen Cupissa. Loppukesästä nuori veräjänvartija pelasi myös muutaman pelin Kakkosta FC Lahti Akatemiassa.

– Viime kausi oli kehittymisen kannalta hyvä vuosi. Oli hieno asia saada myös kokemusta miesten peleistä. A-junioreiden ja miesten epelissä on iso ero, varsinkin fyysisesti, Tiainen tietää.

Joona Tiaisen sopimuksen myötä FC Lahdella on kasassa 12 sopimuspelaajaa. Lisää pelaajauutisia tiedotetaan lähitulevaisuudessa.

Lähde: FC Lahden verkkosivut

LUE MYÖS: Suuri suru varjostaa Daniel Ståhlin Ruotsi-ottelua (UrheiluAreena.fi)