Englannin Valioliigan Nottingham hakee siirtoikkunan loppuvaiheilla vielä vahvistusta keskikentälleen. Nyt kiikarissa on ranskalainenYoussouf Fofana.

Ranskalainen keskikenttäpelaajaYoussouf Fofanapelaa tällä hetkellä Ranskan Ligue 1:n Monacossa. Monacolaisseuraan Fofana siirtyi tammikuussa 2020 Strasbourgista.

Fofana on esiintynyt Ligue 1 -kentillä edukseen ja on 142 ottelussa tehnyt viisi maalia ja antanut 12 maalisyöttöä. Ranskan maajoukkueessa miehellä on kymmenen peliä ilman tehoja.

Viime kaudella Fofana pelasi Monacossa 49 ottelua, joissa hän maalasi kahdesti ja antoi kaksi maalisyöttöä. Tällä kaudella yhdessä pelissä ei ole tullut tehoja.

Vahvat otteet ovat herättäneet Englannin Valioliigan Nottinghamin huomion. Nottingham on tiettävästi tarjoamassa Monacolle Fofanasta 30 miljoonaa puntaa.

Lue myös:Valioliigan Manchester City etsii täydennystä vasemman laitapuolustajan paikalleen Argentiinasta

LUE MYÖS: Suomen hiihtotähti vaihtoi juoksun puolelle – hurja kellotus: ”Huh mikä aika” (UrheiluAreena.fi)