Englannin Valioliigan Manchester Unitedin keskikenttäpelaajatähtiBruno Fernandesarvosteli viime viikonlopun Tottenham-ottelussa erotuomariMichael Oliveriakovasanaisesti. Nyt mies on saamassa siitä seuraamuksia.

Englannin Valioliigan Manchester Unitedin keskikenttäpelaajaBruno Fernandesvaati viime viikonlopun Tottenham-ottelussa rangaistuspotkua joukkueelleen, kunAlejandro Garnachonlaukaus osuiCristian Romeronkäteen.

Tapausta tutkittiin myös VAR-huoneessa, mutta rangaistuspotkua ei tuomittu, vaan erotuomariMichael Olivertuomitsi Unitedille kulmapotkun.

Unitedin kapteenina toimiva Fernandes hermostui tilanteesta ja kommentoi sitä pelin jälkeen medialle.

– Viime viikolla he tekivät ison asian, kun Unitedille ei tuomittu rangaistuspotkua Wolverhamptonia vastaan.

– Haluan nähdä, tuleeko erotuomarijohtajaJon Mossmyös pyytämään anteeksi pukuhuoneeseemme, kuten heidän sanottiin tehneen Wolvesin managerilleGary O’Neilille.

Nyt Englannin jalkapalloliitto FA on tiedottanut, että Fernandesia odottavat jälkiseuraamukset hänen kommenttiensa vuoksi. Fernandesin kommentit ylittivät kuitenkin FA:n mukaan hyväksyttävyyden rajan.

Lue myös:Tästä suudelmasta nousi iso kohu: ”Häpeällistä!”

LUE MYÖS: Suomen hiihtotähti vaihtoi juoksun puolelle – hurja kellotus: ”Huh mikä aika” (UrheiluAreena.fi)