Pohjois-Irlannin toiveet pääsystä jalkapallon MM-kisoihin saivat vahvistusta maanantaina. Kotikentällään Belfastissa pelannut Pohjois-Irlanti kukisti Tshekin 2-0.

Puolustaja Jonny Evans vei isännät 1-0 -johtoon 28. minuutilla. Chris Brunt iski toisen maalin vapaapotkusta hieman ennen taukoa.

– Se (1-0) oli tärkeä maali ottelussa. Aloitimme ottelun hyvin. Minun ja Chrisin maalit antoivat meille mukavan etumatkan ja onnistuimme hoitamaan ottelun loppuun saakka, Evans kommentoi Pohjois-Irlannin jalkapalloliiton verkkosivuilla.

Voitto oli Pohjois-Irlannille jo viides peräkkäinen MM-karsinnassa. Saksa johtaa C-lohkoa puhtaalla pelillä, kun kaksi kierrosta on jäljellä. Viiden pisteen päässä vaaniva Pohjois-Irlanti varmisti vähintään toisen sijan lohkossa.

– Kun saimme ne kaksi maalia, niin emme uskoneet, että tulisimme antamaan heidän tehdä kolmea. Tarvitsimme (käytännössä) vain yhden sarjapisteen varmistaaksemme kakkkospaikan, Evans totesi.

Eurooopan kahdeksan parasta lohkokakkosta pääsevät jatkokarsintaan, jossa ratkaistaan neljän MM-kisapaikan kohtalo. Pohjois-Irlanti isännöi vielä Saksaa ja kohtaa Norjan vieraissa.

Jos Suomen Susijengillä on menossa olevissa koripallon EM-kisoissa se kuudes pelaaja katsomossa, niin yleisö oli maanantaina Pohjois-Irlannille se 12. pelaaja.

– Tunnelma oli fantastinen. Näin jopa yhden tshekkipelaajan käyvän ottelun jälkeen taputtamassa faneillemme. Se oli mukava ele häneltä. Olemme tottuneet hyvään kannatukseen, mutta siihen saa eri näkökulman, kun huomaa vastustajan pelaajan taputtavan faneillemme. Siitä huomaa kuinka hyviä fanit olivat tänään, Evans hehkutti.

https://twitter.com/FIFAWorldCup/status/904809697894588416

LUE MYÖS: Hiihtoliiton pomo ällistyi Kerttu Niskasen lopettamispäätöksestä (UrheiluAreena.fi)