Lounais-Suomen poliisi tutkii Suomi-Armenia-jalkapallo-ottelun tapahtumia kolmena pahoinpitelynä ja räjähderikoksena, kertoo Turun Sanomat.

Suomen kannattajien katsomonosaan heitettiin räjähde, minkä seurauksena loukkaantui kolme henkilöä.

Poliisi on pidättänyt yhden henkilön epäiltynä rikoksesta. Epäillyn kansalaisuutta ei kerrottu julkisuuteen.

Ainakin Suomen Palloliitto on saamassa tapauksesta sanktion, sillä Palloliitto vastasi turvallisuusjärjestelyistä. Euroopan jalkapalloliitto UEFA on antanut vastaavanlaisista tapauksista noin 10 000 euron sakkoja.

Suomi voitti ottelun 3-0 ja ponnisti askeleen lähemmäs EM-kisoja. Huuhkajat voi varmistaa EM-kisapaikkansa marraskuun Liechtenstein-ottelussa.

TS:n juttu: https://www.ts.fi/uutiset/paikalliset/4737332/SuomiArmenia+pelissa+heitettya+pommia+tutkitaan+rajahderikoksena+ja+kolmena+pahoinpitelyna

LUE MYÖS: Saga Andersson paljasti – musertava totuus selvisi hänelle EM-kisoissa (UrheiluAreena.fi)