Lionel Messiä on mainostettu maailman parhaaksi jalkapalloilijaksi, eikä syyttä.

Messi nousi upealla tavalla esiin MM-kisoissa, kun Argentiina tarvitsi voiton Meksikosta.

Messi teki toisella jaksolla Argentiinan voittomaalin ja nyt maalin syöttänyt Angel Di Maria on tehnyt kovan paljastuksen maalin syntymisen takaa.

– Juttelimme hänen kanssaan vain minuuttia aiemmin. Hän sanoi minulle, että he putoavat syvälle rangaistusalueen sisälle, joten heidän edessään näyttäisi olevan tilaa. Hän kehoitti minua pelaamaan pallon hänelle siihen. Odotin oikeaa hetkeä ja syötin hänelle siihen ja hän teki upean maalin, Di Maria paljasti The Guardianille.

– Minulla ei ole enää sanoja. Olen saanut pelata maailman parhaan pelaajan kanssa seurajoukkueessa ja 14 vuoden ajan maajoukkueessa. Minulle Leo on kaikki kaikessa, Di Maria hehkutti.

Argentiina voitti ottelun lopulta 2-0. Toisen maalin viimeisteli Messin syötöstä Enzo Fernandez.

Lue myös: Espanja ja Saksa tarjosivat huippuottelun – Die mannschaftilla todella yllättävä pelastaja

LUE MYÖS: Entinen SE-nainen romahti täysin – koko totuus on nyt julki (UrheiluAreena.fi)