Suomen jalkapalloliigaan FC Interiin palannut Filip Valencic ei pelaa vielä tänään, kun turkulaiset kohtaavat vieraissa HIFK:n.

Interin otteluennakon mukaan Valencic oli valmis pelaamaan jo HIFK-ottelussa käytyään kahdesti koronatestissä Suomessa, mutta slovenialainen on sittenkin jätetty kokoonpanon ulkopuolelle Suomen matkustussuositusten takia.

Valencicin paluu Interiin varmistui 6. syyskuuta. Hän on oletettavasti kokoonpanossa Interin seuraavassa ottelussa, joka pelataan 19. syyskuuta.

Valencic voitti viime kaudella liigan maalipörssin 15 osumallaan, ja hänet valittiin koko sarjan parhaaksi pelaajaksi.

Tällä kaudella mies on pelannut norjalaisessa Stabaekissa, jossa hyökkääjä jäi pienelle vastuulle. Valencic ja Stabaek purkivat sopimuksensa elokuussa.

LUE MYÖS: Jasmi Joensuu teki uuden aluevaltauksen – melkoinen näky (UrheiluAreena.fi)