Jalkapallomaailmassa kohahdettiin sunnuntaina, kun kaikkien aikojen paras ruotsalaispelaaja, hyökkääjäZlatan Ibrahimovic, ilmoitti Italian Serie A:n päätöskierroksen jälkeen lopettavansa legendaarisen pelaajauransa.

Pieniä ennusmerkkejä jostain merkittävästä oli jo ilmoilla ennen AC Milanin Serie A:n päätöskierroksen kotiottelua Hellas Veronaa vastaan.

Milan oli tiedottanut jo etukäteen, että 41-vuotias ruotsalaishyökkääjäZlatan Ibrahimovicei jatka seurassa enää päättyneen kauden jälkeen ja että hänen kunniakseen järjestetään ottelun päätyttyä erityinen seremonia.

Ibrahimovicin lopettamisilmoitus tulikin kaikille kuin salama kirkkaalta taivaalta. Ruotsalaisen mukaan tämä oli tarkoituskin.

– Edes perheeni ei tiennyt, koska halusin että kun ilmoitan sen, kaikki kuulevat sen samaan aikaan, hyökkääjä kertoi.

Milanin pelaajat muodostivat Ibrahimovicille kunniakujan ottelun päätyttyä, kun mies asteli viimeisen kerran pois San Siron viheriöltä. Ibrahimovic sanoi poistuessaan mikrofoniin kyyneleiden täyttämät jäähyväiset.

– On tullut aika sanoa hyvästit jalkapallolle, mutta ei teille.

Lehdistötilaisuudessa ruotsalainen jakoi runsaasti kiitoksia eri puolille.

– Haluan kiittää perhettäni. Haluan kiittää toista perhettäni: pelaajia. Haluan kiittää valmentajaa ja hänen henkilökuntaansa vastuusta, haluan kiittää johtajia mahdollisuudesta. Viimeisenä mutta ei vähäisimpänä, sydämestäni haluan kiittää teitä faneja.

Ibrahimovicin peliura oli todella pitkä ja menestyksekäs. Malmö FF:n kasvatti pelasi Ruotsissa kasvattajaseurassaan, Hollannissa Ajaxissa, Italiassa Juventuksessa, Interissä ja AC Milanissa, Espanjassa Barcelonassa, Ranskassa PSG:ssä, Englannissa Manchester Unitedissa sekä USA:ssa Los Angeles Galaxyssä. Myös Ruotsin maajoukkueessa mies oli suuressa roolissa.

Päättyneellä kaudella Ibrahimovic pelasi Milanin paidassa neljä ottelua, joissa syntyi yksi maali.

Lue myös:Mukana myös Apple ja Adidas – Lionel Messi sai tarjouksen Yhdysvalloista jo viikkoja sitten

https://twitter.com/SerieA_EN/status/1665471058319908865

LUE MYÖS: Saga Andersson paljasti – musertava totuus selvisi hänelle EM-kisoissa (UrheiluAreena.fi)