Jalkapallon MM-karsinnan alkulohkot Euroopassa päättyvät tiistaina yhdeksään otteluun.
Ranskalla on jo toinen jalka MM-kisoissa. Tauolla Ranska johti Valko-Venäjää vastaan 2-1 Antoine Griezmannin ja Olivier Giroudin maaleilla. Voitolla Ranska on varma MM-kisajoukkue.
Ainoa uhkaaja lohkossa A on Ruotsi. Hollanti johti Ruotsia tauolla 2-0. Arjen Robben teki molemmat osumat.
B-lohkossa on jännitys tapissa. Portugali isännöi Sveitsiä. Ottelun voittaja selviytyy MM-kisoihin – jos tulos on tasapeli, kisaliput tilataan Sveitsille. Avausjaksolla Portugali meni 1-0-johtoon Sveitsin omalla maalilla.
Belgia voittaa lohkon H riippumatta tiistaisista tuloksista. Kakkospaikasta kisaavat Kreikka sekä Bosnia ja Hertsegovina.
Alkulohkojen voittajat pääsevät MM-kisoihin. Lisäksi kahdeksan parasta lohkokakkosta pelaavat jatkokarsinnan.
Jalkapallon MM-karsinnat 10.10.2017, Eurooppa, taukotulokset
Belgia-Kypros 1-0
Hollanti-Ruotsi 2-0
Kreikka-Gibraltar 1-0
Latvia-Andorra 2-0
Luxemburg-Bulgaria 1-0
Portugali-Sveitsi 1-0
Ranska – Valko-Venäjä 2-1
Unkari-Färsaaret 0-0
Viro – Bosnia ja Hertsegovina 0-0

































