Marco Verrattin ura jatkuu Qatarissa. Italialaispelaaja siirtyy PSG:stä Al-Arabiin 45 miljoonan euron hintalapulla.

30-vuotias Verratti ehti pelata PSG:ssä 11 kautta. Hänestä tuli sinä aikana kaikkien aikojen eniten pokaaleja voittanut PSG-pelaaja.

Yhteensä hän pääsi nostelemaan pokaalia 30 kertaa. Yhdeksän kertaa hän juhli Ranskan mestaruutta.

Verrattin siirtoa Qatariin voidaan pitää yllättävänä, kun samaan aikaan tähtipelaajia valuu Saudi-Arabian kentille. Verrattillakin oli kytköksiä Saudi-Arabiaan, mutta ne kaatuivat.

Tiettävästi saudiseura Al-Hilal oli keskikenttäpelaajasta kiinnostunut, mutta siirto kariutui, kun paljastui, ettei siirtoa seuran kanssa neuvotellut henkilö ollutkaan Verrattin agentti. Verratti ei ollut tietoinen asiasta ja sen tultua ilmi, Al-Hilal vetäytyi neuvotteluista.

Saudi-Arabian sijaan Verratti siirtyy näin Al-Arabiin. Hän teki seuran kanssa kolmen vuoden sopimuksen.

Lue myös: Paul Pogba ei luovuta – vaatii dopingnäytettä testattavaksi uudelleen

Lue myös: Melkoinen uutispommi: Hollannin jalkapalloliitto myönsi maksaneensa lunnaita hakkereille

LUE MYÖS: Suomen hiihtotähti vaihtoi juoksun puolelle – hurja kellotus: ”Huh mikä aika” (UrheiluAreena.fi)