Jalkapallon Veikkausliigassa pelaavalla HIFK:lla on takanaan vaikea harjoituskausi. Peli on tökkinyt pahasti ja loukkaantumisetkin ovat piinanneet joukkuetta. Muurisen mukaan HIFK:n tilanne kehittyy kuitenkin positiivisempaan suuntaan.
– Ei ole mennyt hyvin. Päin helvettiä on kevät mennyt. Mutta takaa on hyvä tulla, Muurinen kommentoi Veikkausliigan kausi-infossa.
Muurisen mukaan HIFK tulee yllättämään.
– Joukkue on terveempi. Ollaan hyvä haastaja kaikille, hän sanoi.
HIFK:lla on nuori joukkue. Kokeneempaa kaartia edustaa 35-vuotias Mika Väyrynen, joka aloittaa HIFK:ssa toisen kautensa. Väyrysellä on takanaan vakuuttava ammattilaisura Hollannista.
HIFK:n tilannekatsauksessa ”Väykkä” on Muurisen linjoilla.
– Eivät tulokset ole hyviä olleet. Pre-season meni mollivoittoisesti. Mutta jätkät tulee lasaretista ja saadaan homma kasaan, Väyrynen sanoi.
Väyrynen toivoo HIFK:n nuorilta pelaajilta läpimurtoa.
– Nuoria tuli meille 04:stä. Toivottavasti breikkaavat tällä kaudella, hän sanoi.
HIFK nousi Veikkausliigaan kaudelle 2015. Viime kausi oli seuralta ensimmäistä heikompi, mutta HIFK onnistui kuitenkin päihittämään HJK:n Stadin derbyissä.
Teksti: Otto Palojärvi

































