Alle 21-vuotiaiden (2000 ja myöhemmin syntyneet) maajoukkueen EM-karsintojen ensimmäisen kotiottelun pelipaikka on selvillä. Pikkuhuuhkajat isännöi Kroatiaa Oulussa Raatin stadionilla 7. syyskuuta kello 18:00.

Päävalmentaja Juha Malinen on mielissään siitä, että maaottelut palaavat Ouluun.

– Kolme vuotta sitten pelasimme Pohjois-Irlantia vastaan, jolloin ottelussa oli paljon katsojia ja saimme yleisön mahtavan tuen. Raatin nurmi oli silloin hyvässä kunnossa, ja olosuhteet ovat kaikkiaan oikein hyvät. Toivon, että tavoitamme pohjoissuomalaisen jalkapalloväen, Malinen kertoo Palloliiton sivuilla.

Alle 21-vuotiaiden maajoukkue aloittaa syyskuussa EM-karsinnat Romaniassa ja Georgiassa kesällä 2023 pelattavaan lopputurnaukseen. Pikkuhuuhkajat kohtaa karsinnan avausottelussaan vieraissa Viron (3.9.), minkä jälkeen vuorossa on kotiottelu Kroatiaa vastaan (7.9.). Kotiottelun pelipaikaksi on vahvistunut Oulu ja Raatin stadion.

Lisäksi samassa lohkossa pelaavat Norja, Itävalta sekä Azerbaidzhan. Romaniassa ja Georgiassa kesällä 2023 pelattavaan lopputurnaukseen pääsee suoraan lohkovoittajat sekä paras lohkokakkonen. Muut lohkon toiseksi sijoittuneet karsivat neljästä kisapaikasta syksyllä 2022. Isäntämaiden lisäksi lopputurnaukseen pääsee 14 maata.

Lähde: Palloliiton verkkosivut

LUE MYÖS: Suomen hiihtotähti vaihtoi juoksun puolelle – hurja kellotus: ”Huh mikä aika” (UrheiluAreena.fi)