FC Lahti ja IFK Mariehamn pelasivat 1-1-tasapelin perjantaina jalkapallon Veikkausliigassa. Lahti nousi maalin takaa tasoihin, mutta voittomaalia ei tullut.
Paikkoja toki oli. Lopussa Kristian Yli-Hietanen puski pelivälineen tolppaan. Lahden päävalmentaja Ilir Zeneli myönsi seuran verkkosivuilla, että tulos kaivelee.
– Meillä oli kaikki mahdollisuudet voittaa, toki vastustajallakin oli paikkansa toisella puoliajalla. Tähän pitää tyytyä.
– Pelattiin vähän paremmin sen jälkeen kun meille tehtiin maali. Sitten taas vetäydyttiin, kun tuli tasoitus. Sen myötä kaveri sai uudelleen hallintaa pelissä. Lopussa Yli-Hietasella ja Zeqirillä oli hyvät paikat, vaihtopelaajat toivat meidän peliin hyvää virtaa. Siinä mielessä voi olla tyytyväinen, Zeneli jatkoi.
Zenelillä oli selvä näkemys siitä, mikä meni pieleen. Pelaajat saivat myös kuulla sen.
– Pienet asiat vaikuttavat kokonaiskuvaan suuresti. Reagoitiin ja oltiin huonosti sijoittuneita maalissa, jonka vastustaja teki. Ne on ne pienet momentumit, Zeneli tuumasi.
































