Brasilialaistähti Marta teki jalkapallon MM-kisahistoriaa tiistaina. Hän iski kamppailun ainoan maalin rangaistuspotkusta, kun Brasilia kukisti naisten MM-kisoissa Italian 1-0.

Osuma oli 33-vuotiaalle Martalle yhteensä 17:s MM-kisoissa. Hän on nyt kaikkien aikojen maalintekijä MM-lopputurnauksissa – naisten sekä miesten. Marta ja Saksan Miroslav Klose olivat jakaneet ykköspaikan ennen tiistaita.

Naisten MM-kisojen C-lohko saatiin pakettiin tiistaina. Kolme maata päätyi kuuteen pisteeseen järjestyksessä Italia, Australia ja Brasilia. Kaikki kolme menevät jatkoon. Jamaika jäi nollakerhoon.

– Me tietenkin tavoittelimme lohkon ykkössijaaa, mutta nämä ovat MM-kisat. Nyt sillä ei ole mitään väliä kuka tulee vastaan, me emme voi valita sitä. Olemme saavuttaneet yhden tavoitteemme: jatkopaikan, Marta kertoi ESPN:n mukaan.

https://twitter.com/FIFAWWC/status/1141108297879212032

LUE MYÖS: Suuri suru varjostaa Daniel Ståhlin Ruotsi-ottelua (UrheiluAreena.fi)