
Manchester United on tekemässä tammikuun siirtoikkunassa todella mielenkiintoisen hankinnan. ManU pyrkii hankkimaan TBR Footballin mukaan norjalaisen keskikenttälupauksen Sverre Nypanin, 18, riveihinsä.
Nypan on puhkonut tällä kaudella lopullisen läpimurtonsa Rosenborgin riveissä. Tällä viikolla 18 vuotta täyttänyt nuorukainen on iskenyt kahdeksan maalia 30 ottelussa.
Se ei ole jäänyt huomaamatta. ManU:n lisäksi Nypan on ollut myös Bayern Münchenin, RB Leipzigin, Borussia Dortmundin, Barcelonan, Arsenalin, Chelsean ja Liverpoolin tutkassa.
ManU:n kerrotaan nyt olevan valmis tarjoamaan Nypanista sen, mitä Rosenborg pyytää, eli 12 miljoonaa euroa.
Nypanin hankinta osuisi yksiin ManU:n päävalmentajan Ruben Amorimin suunnitelmien kanssa. Amorim on halukas hankkimaan nuoria lupauksia pitemmällä tähtäimellä Old Traffordille.
Lue myös:Liverpool yhdistetään maailmanluokan tähteen – ”Jos he hänet haluavat”