Jalkapallon suosio on ollut Pohjois-Amerikassa viime vuosina kovassa nosteessa. Paikallinen MLS-liiga on ohittamassa suosiossa jääkiekon NHL:n ja nousemassa Pohjois-Amerikan neljänneksi suosituimmaksi urheilusarjaksi.
Myös eurooppalaisseuroja fanitetaan Yhdysvalloissa. Ja eniten ulkomaiden sarjoista siellä seurataan Englannin Valioliigaa, jonka pelejä on esitetty tv:ssä 1990-luvun alusta lähtien.
Suosituin Valioliigan seura Yhdysvalloissa on Manchester United. Sitä kannattaa Safebettingssite-sivuston suorittaman tutkimuksen mukaan 18 prosenttia yhdysvaltalaisista, joilla on eurooppalainen suosikkijoukkue.
Chelsea ja Manchester City saavat Yhdysvalloissa kahdeksan prosentin kannatuksen. Liverpool ja Arsenal saavat seitsemän prosenttia.
Myös Espanjan La Liga kiinnostaa Yhdysvalloissa. FC Barcelonan ilmoitti suosikkijoukkueekseen seitsemän ja Real Madridin viisi prosenttia.





























