Vuodesta 2019 FC Barcelonaa edustanut Frenkie de Jong on siirtymässä Manchester Unitedin riveihin.

Manchester Unitedin uudeksi manageriksi siirtynyt Erik ten Hag yrittää vakuutella de Jongille, että siirto uusiin maisemiin olisi hänelle hyväksi. Ten Hag on espanjalaislehti Mundo Deportivon mukaan yrittänyt perustella siirtoa sillä, että hollantilaiskeskikenttäpelaaja olisi avainpelaaja hänen keskikentällään.

Willem II:sta Ajaxin kautta Barcelonaan siirtynyt de Jong ei itse ole asiasta vielä vakuuttunut, sillä Man Utd ei pelaa ensi kaudella Mestarien liigassa.

Frenkie de Jong kuuluu Hollannin maajoukkueen vakiokalustoon. Hän on pelannut urallaan 40 A-maaottelua. Barcelonassa pelatessaan on hän voittanut kertaalleen Espanjan cup-mestaruuden.

Lue myös:

Tätä päivää voi kutsua hyvällä syyllä jalkapallon juhlapäiväksi

LUE MYÖS: Suomen hiihtotähti vaihtoi juoksun puolelle – hurja kellotus: ”Huh mikä aika” (UrheiluAreena.fi)