Espanja otti loistavan startin Qatarissa pelattavaan jalkapallon MM-lopputurnaukseen. Espanja pöllytti Costa Ricaa 7-0. Espanja kohtaa sunnuntaina Saksan, joka kärsi keskiviikkona 2-1 -shokkitappion Japanille.
Espanjan päävalmentaja Luis Enrique oli tietenkin ylpeä pelaajistaan, mutta hän käänsi nopeasti jo katseensa tulevaan. Espanja saa sunnuntaina vastaansa taatusti ärsytetyn Saksan.
Enrique pitää huolen siitä, että onnettomasta Costa Ricasta otettu voitto ei saa hänen pelaajiaan leijumaan.
– Olemme huomenna ensimmäisinä kentällä käynnistääksemme valmistautumisen Saksa-otteluun. Ylistäminen heikentää sinua, me tiedämme sen, emmekä sorru siihen, Enrique korosti espanjalaislehti Mundo Deportivon mukaan.
Enrique ei toki kiellä sitä, etteikö hän nauttinut näkemästään keskiviikkona. Päinvastoin, hän ihaili joukkueensa esitystä.
– Kun asiat loksahtavat kohdalleen, niin jalkapallosta tulee upea urheilulaji. Olimme poikkeuksellisen hyviä pallon kanssa ja viimeistelyssä, Enrique kehui omiaan.
Lue myös:Nöyryytys! Espanja herkutteli murskavoiton MM-avauksessaan
Lue myös:Tämä torjunta pelasti Belgian – Kanada palasi pirteästi MM-viheröille































