Pohjois-Amerikan jalkapalloliiga MLS:n laajennusseura Los Angeles FC nappasi voiton historiansa ensimmäisessä runkosarjaottelussa sunnuntaina. LAFC kukisti Seattle Soundersin vieraissa 1-0.

Historiallisesta maalista vastasi 11. minuutilla osunut Diego Rossi. Uruguaylaishyökkääjä sai nappisyötön meksikolaistähti Carlos Velalta ja viimeisteli varmasti. Katso:

http://www.lafc.com/post/2018/03/04/rossi-scores-first-goal-club-history?autoplay=true

– Olemme harjoitelleet paljon tuota kuviota. Minä otan aina pallon, Diego painaa maalille ja minä löydän tilan hänelle, Vela paljasti Los Angeles Times -lehdelle.

Seattle voitti MLS:n mestaruuden 2016 ja oli viime kaudella loppuottelussa häviävänä osapuolena. Voitto maistui LAFC-leirissä.

Tämä oli hieno voitto. Emme vielä näyttäneet jalkapalloilulliseti sitä, mihin pystymme. Mutta se tulee paranemaan, LAFC:n valmentaja Bob Bradley totesi.

Jukka Raitala oli hetken ajan Los Angeles FC:n pelaaja. LAFC varasi Raitalan laajennusvaraustilaisuudessa, mutta kauppasi suomalaispuolustajan Montreal Impactiin.

Raitala teki Impact-debyyttinsä sunnuntaina. Montreal hävisi Vancouver Whitecapsin stadionilla 1-2. Raitala oli Impactin avauskokoonpanossa, mutta tuli vaihtoon 78. minuutilla.

https://twitter.com/impactmontreal/status/970419399466287104

LUE MYÖS: Suomen moukaritähdeltä raju tilitys – ”Itkin kisojen jälkeen” (UrheiluAreena.fi)