Liverpoolin päävalmentaja Jürgen Kloppin hänen Manchester City-kollegansa Pep Guardiolan uutisoidaan iskeneen silmänsä samaan espanjalaistalenttiin, jota saatetaan havitella Valioliigaan jo tammikuun siirtoikkunassa.

Kyse on 21-vuotiaasta Villarrealin laitalinkki Alex Baenasta. Espanjan 21-vuoaiden maajoukkueessa tänä vuonna debytoinut Baena puhkoo parhaillaan lopullista läpimurtoaan.

Eurooppa-liigassa loistanut Baena ei ole vielä lunastanut tällä kaudella paikkaansa Villarrealin avauskokoonpanossa, mutta näytöt ovat olleet vakuuttavia vaihtomiehenkin roolissa. Baena on viimeistellyt jo kolme maalia La Ligassa.

Baenan sopimus ulottuu kesään 2025. Sopimuksen ulosostohinta on 35 miljoonaa euroa.

Lue myös:Barcelona saattoi kärsiä karmean takaiskun tähtitopparin hahmossa

Lue myös:Lehtiväite: 150 miljoonan euron mies on tehnyt päätöksenä Real Madridin ja Valioliigan jättien välillä

LUE MYÖS: Näkökulma: Erotuomarin lahja silotti HJK:n tien ensimmäiseen voittoon (FutisUutiset.fi)