SJK kohtaa lauantaina kotonaan IFK Mariehamnin. Ottelu on ensimmäinen uuden päävalmentaja Alexei Eremenkon alaisuudessa. Suurin huomio kiinnittyneekin ottelussa vaihtopenkillä olevaan uuteen valmentajaan.
– Se on tietenkin meille todella tärkeä ottelu monella tapaa. Se on kotiottelu ja meidän pitää saada joukkue takaisin raiteilleen, alkaa keräämään pisteitä, ja saada joukkueen itseluottamus takaisin, sanoo SJK:n uusi päävalmentaja Eremenko seuran nettisivuilla.
– Mielestäni tämän parempaa valmentajaa kuin Eremenko, on todella haastava löytää. Ainakaan Suomesta. Se mitä hän on osoittanut ja saanut aikaan Jarossa todella pienellä budjetilla, ja kasvattanut kolme todella huippupelaajaa, kommentoi puolestaan Mehmet Hetemaj.
– Nyt on aika meidän pelaajien herätä, ja toimia ja elää kuten ammattilaiset, Hetemaj herätteli.
– Tässä vaiheessa me tarvitaan pisteitä. Lauantain pelistä tulee meille vaikea, sillä he pelaavat omalla systeemillään ja meiltä on tässä vaiheessa turha odottaa vielä mitään hienouksia. Meidän pitää vain raapia pisteitä. Se on helpommin sanottu kuin tehty. Jokaisen meidän täytyy ottaa oma vastuu ja tehdä työnsä kuin ammattilainen, paalutti Hetemaj.
SJK on Veikkausliigassa sijalla 10 ja Mariehamn sijalla kahdeksan. Täysi Veikkausliigakierros alkaa lauantaina kello 15.































