Uruguaylaishyökkääjä Edinson Cavani haluaa jatkaa uraansa espanjalaisseura Valencian riveissä. Asiasta kertovat useat lähteet, muun muassa Gazzetta dello Sport.

Cavani on ollut Espanjassa jo viikonlopusta lähtien ja hänen kerrotaan neuvotelleen päävalmentaja Gennaro Gattuson ja Valencian seurajohdon kanssa. Eri lähteet kertovat, että Cavani olisi myös ehtinyt päättää sopimusehdoista espanjalaisseuran kanssa.

Urallaan Napolia, PSG:tä ja Manchester Unitedia edustaneen Cavanin perässä on ollut myös monia muita eurooppalaisia huippuseuroja. Nyt näyttää kuitenkin vahvasti siltä, että 35-vuotias on liittymässä Valenciaan, jonka valmennusvastuun Gattuso otti täksi kaudeksi.

Cavanin sopimus Manchester Unitedin kanssa umpeutui tänä kesänä. Näin ollen Copa American voittoa vuonna 2011 juhlinut Cavani siirtyy uuteen seuraansa ilmaissiirrolla.

Valencia majailee kahden pelatun kierroksen jälkeen Espanjan La Ligassa sijalla 10. Joukkueella on tilillään yksi voitto ja yksi tappio. Seura on etsinyt riveihinsä hyökkääjää sen jälkeen, kun Goncalo Guedes siirtyi Valioliiga-seura Wolverhamptonin riveihin.

Lue myös:

Chelsea havittelee portugalilaistähteä – AC Milan asettanut tähtitieteellisen siirtosumman

Lue myös:

Nyt se on varmaa: West Ham hankki Chelsean puolustajan

LUE MYÖS: Ylen suosikkitoimittaja Anni Jämsä siirrettiin kuin vaivihkaa uuteen tehtävään (UrheiluAreena.fi)