HIFK:n jalkapallon taustayhtiö HIFK Fotboll Ab jätti tammikuun alussa Helsingin käräjäoikeudelle konkurssihakemuksen. Seuran toimintaa yhtiöllä ei jättivelkojen takia ollut enää mahdollista jatkaa.

Yksi HIFK:n velkojista on italialaisvalmentaja Fabrizio Piccareta. Hän ei valmentanut HIFK:ta päivääkään, mutta kansainvälinen jalkapalloliitto FIFA katsoi viime kesänä, että HIFK oli sopinut Piccaretan kanssa valmentajapestistä keväällä 2022 ja katsoi HIFK:n olevan velvollinen korvaamaan Piccaretalle 94 000 dollaria.

HIFK:lla oli perusteita valittaa tapauksesta urheilun vetoomustuomioistuimeen CASiin. Ennakkotapauksia oli olemassa Fifan päätöksen kumoamiselle. CAS-valitusprosessiin vaadittavaa 40 000 euron summaa HIFK:lla ei ollut kuitenkaan varaa maksaa.

HIFK:n futistarun on määrä jatkua viidenneksi ylimmällä sarjatasolla Kolmosessa. Tammikuussa FIFA asetti HIFK Soccer rf:n miehet kuitenkin uusien pelaajien rekisteröintikieltoon, vaikka kiistan osapuoli on HIFK Fotboll Ab.

HIFK tiedottaa, ettei tämän pitäisi olla mahdollista suomalaisen lisenssijärjestelmän mukaan, minkä Palloliitto on omalta osaltaan vahvistanut HIFK:lle. FIFA:n on määrä kommentoida asiaa ensi viikolla ja HIFK Soccer rf toivoo kyseen olevan väärinymmärryksestä.

Piccareta ilmoitti itse viime marraskuussa toivovansa HIFK:n pelastuvan. Hän voisikin halutessaan estää FIFA:n siirtokiellon ilman, etteikö olisi toivoa korvausten saamisesta, mutta siihen hän ei ole ryhtynyt.

HIFK:n valmentajaksi Piccaretaa oli pestaamassa 2022 seuran silloinen urheilutoimenjohtaja Mika Lönnström. HIFK Fotboll Ab:n hallitus ei ollut tehnyt lopullista päätöstä asiasta, mutta jostain syystä Piccaretalle ilmoitettiin, että hänet olisi valittu seuran päävalmentajaksi. Sotku oli sitten valmis.

Lue myös:HIFK:lle karmaisevia uutisia – kapteenin kausi ohi

LUE MYÖS: Näkökulma: Leijonilla näyttää pirun pahalta (KiekkoUutiset.fi)