Kanadan jalkapallomaajoukkueen päävalmentaja John Herdman herätti huomiota joukkueen avausottelun jälkeisten kommenttien vuoksi. Kanada esiintyi vakuuttavasti Belgiaa vastaan, mutta hävisi 0-1.

Herdman paljasti ottelun jälkeisessä haastattelussa, että hän kertoi joukkueelleen, että nyt on aika ”vi**u tuhota” Kroatia, joka on joukkueen seuraava vastustaja.

Kroatian päävalmentaja Zlatko Dalic ei syöttiin tarttunut ainakaan julkisesti. Hän vakuutti ”Kroatian puhuvan teoillaan kentällä”.

Kroatian keltainen lehdistö valitsi erilaisen linjan. Toimittaja Juraj Vrdoljak on jakanut Twitterissä kuvan 24-sata -nimisen lehden kannesta. Siihen on tehty kuvanmuokkaus alastomasta Herdmanista, jonka intiimit paikat on peitetty Kanadan lipulla.

– Sinulla on suuri suu… Mutta onko sinulla myös suuret pallit? tiedusteli lehti.

Kroatia ja Kanada kohtaavat sunnuntaina.

Lue myös:Neymar ulkona MM-kisoista? – Brasilian joukkue kertoi tilanteesta

Lue myös:UEFA taipui – Palloliitto sai tahtonsa läpi

https://twitter.com/JurajVrdoljak/status/1596095987910524928

LUE MYÖS: Entinen SE-nainen romahti täysin – koko totuus on nyt julki (UrheiluAreena.fi)