Ilves käynnisti jalkapallon Veikkausliigan vakuuttavalla 0-2 -voitolla sarjanousija KPV:n vieraana. Samalla Ilveksen päävalmentaja Jarkko Wiss sai vyölleen 100. liigaottelun penkin päässä.
Wiss oli juhlaottelussa tyytyväinen näkemäänsä.
– Mietimme ennen ottelua, että kuinka saisimme KPV:n nostamaan miehistöään ja pelaamaan palloa. Valintamme osoittautuivat oikeiksi ja kyseessä oli kärsivällinen ja kypsä esitys. Tauolla korostimme niitä alueita, joissa emme saa menettää palloa. No kerran sellainen pääsi käymään ja pallo oli ylärimassa. Onneksi kuittasimme tilanteen nopeasti ja siirryimme 2-0-johtoon. Loppu olikin aika rauhallista, Wiss luonnehtii seuransa sivuilla.
Uran sadas ottelu Veikkausliigassa osoittaa, kuinka nopeasti aika kuluu töitä paiskiessa.
– Tuntuu uskomattomalta. Muistan vieläkin urani toisen liigamatsin, kun tulimme juuri tänne Seinäjoelle. Peli oli silloin yläkentällä. Nopeasti ovat vuodet vierineet. Toivottavasti tulee toiset sata täyteen vielä jokin päivä, Wiss myhäilee.
Lähde: Ilves
































