Viime kauteen sopimuksensa Torinon kanssa päättänyt Andrea Belotti on ollut kiivaiden siirtohuhujen kohteena läpi kesän. Kovia tehoja urallaan takoneen hyökkääjän kintereillä ovat olleet muun muassa Wolverhampton, OGC Nice ja AS Roma. Viimeksi mainittu on vihdoin saamassa eteenpäin pelaajamyynnin, joka mahdollistaa Belottin hankinnan.
Muun muassa Gazzetta dello Sport kertoo, että Belotti on pian AS Roman pelaaja. Hyökkääjän itsensä on tiedetty pitäneen seuraa läpi kesän ykkösvaihtoehtonaan siirtomarkkinoilla.
Tilaa Belottille ja hänen 2,8 miljoonan euron vuosipalkalle on tuomassa AS Roman ghanalaishyökkääjä Felix Afena-Gyanin siirtyminen Serie A-seura Cremonenseen. AS Roma kuittaa teini-ikäisestä hyökkääjästä tililleen 7 miljoonan euron siirtokorvauksen.
Viime kausi oli Italian maajoukkueessa 44 kertaa esiintyneelle Belottille vaikea. Hyökkääjä kärsi loukkaantumisista, joista huolimatta hän onnistui iskemään kahdeksan maalia. Saldo oli kuitenkin vaatimaton urallaan 100 maalia Italian pääsarjassa iskeneelle Belottille.
Jos Belottin pitkään uumoiltu siirto saadaan maaliin, jatkaa AS Roma kovaa siirtoikkunaansa. Se on hankkinut riveihinsä myös Paulo Dybalan, Nemanja Maticin ja Georgino Wijnaldumin kaltaisia nimimiehiä. Wijnaldum tosin ehti murtaa heti jalkansa seuran harjoituksissa ja on lehtitietojen mukaan sivussa kokoonpanosta koko loppuvuoden.
Lue myös:
Teemu Pukille vihdoin onnistuminen – Norwich ulos liigacupista
Lue myös:
Netissä kiersi ikävä huhu tähtipelaajan loukkaantumisesta – Jose Mourinho raivostui

































