Suomen jalkapallomaajoukkueen päävalmentaja Markku Kanerva oli tyytyväinen joukkueensa otteisiin, kun Jordania kaatui tänään maalein 2-1 Abu Dhabissa.
– Yksi tavoitteistamme oli jatkaa (tappiotonta) putkea ja tietysti voiton kautta. Toinen oli tehdä maali yhdeksännessä pelissä peräkkäin. Niissä onnistuimme, joten olen tietysti tyytyväinen. Saimme myös kolme uutta Huuhkaja-debytanttia ryhmään mukaan, päävalmentaja Markku Kanerva iloitsi Palloliiton verkkosivuilla.
– Jordania oli leireillyt pitkään ja pelasi joulupäivänä viimeksi. Jaksoimme lähtökohdat huomioon ottaen hyvin taistella, olen kokonaisuuteen tyytyväinen.
Puolustamiseen Kanerva oli tyytyväinen. Hyökkääminen jätti kuitenkin enemmän toivomisen varaa.
– Hyökkäyksessä meillä oli vaihtelevaa suorittamista. Välillä syötöt karkailivat, mutta välillä saimme hienoja kombinaatioita. Maalipaikkoja toivoin, että olisimme pystyneet luomaan enemmän. Kokonaisuus oli tänään kuitenkin hyvin kontrollissa.

































