Puolustaja Albin Granlund joutuu jäämään Suomen jalkapallomaajoukkueesta toistaiseksi. Hän kärsii loukkaantumisesta.
Granlund oli sunnuntaina avauksessa MM-karsintaottelussa Ukrainaa vastaan. Vierasottelun alkupuolella hän sai pallon rajusti kasvoihinsa ja joutui tulemaan vaihtoon. Suomen jalkapallomaajoukkueen tiedottaja Timo Walden sanoi maanantaina lehdistötilaisuudessa, että Granlundilla on lievä aivotärähdys.
– Hän voi hyvin. Pelaaminen on kuitenkin mahdotonta, Walden vahvisti.
Lisäksi Walden kertoi, että joukkueen kaikki jäsenet ovat saaneet jälleen negatiiviset koronatestitulokset. Suomen matka jatkuu Sveitsiin harjoitusotteluun.
Suomella on MM-karsinnoista kaksi tasapeliä (Bosnia ja Hertsegovina 2-2 sekä Ukraina 1-1). Jos aikataulu pitää, Huuhkajat jatkaa MM-karsintoja 4. syyskuuta kotona Kazakstania vastaan.































