Suomen jalkapallomaajoukkueen päävalmentaja Markku Kanerva julkisti keskiviikkona joukkueensa Helsingissä pelattaviin tuleviin EM-karsintaotteluihin Sloveniaa ja San Marinoa vastaan.San Marinon Suomi voittanee kehnolla pelilläkin, mutta Slovenia-ottelu on EM-haaveiden kannalta jopa ratkaiseva.
Kanerva palasikin tiedotustilaisuudessa neljän vuoden takaisiin tunnelmiin. Asetelma on hyvin samanlainen kuin kesäkuussa 2019 ennen Tampereen ikimuistoista ottelua Bosnia-Hertsegovinaa vastaan.
– Mieleen tulevat edelliset EM-karsinnat. Neljä vuotta sitten hävittiin Italialle ja sitten voitettiin Armenia. Nyt hävittiin Tanskalle ja voitettiin Pohjois-Irlanti. Slovenia on aika samantasoinen vastustaja kuin Bosnia-Hertsegovina oli. Aika samalla kaavalla mennään, Kanerva sanoi.
Suomi voitti 2019 bosnialaiset Tampereella 2-0. Pelaajat ovat sittemmin muistelleet, että juuri se ottelu toi realistisen uskon historialliseen kisapaikkaan.
Huuhkajat varmisti kisapaikkansa marraskuussa 2019 voittamalla Liechtensteinin Helsingissä 3-0. EM-turnausta 2020 siirrettiin koronan takia kesään 2021, jolloin sitten historiallinen hetki toteutui, kun Suomi viimeinkin pelasi miesten EM-turnauksessa.
Teksti: Otto Palojärvi
Lue myös:Suunta on kääntynyt komeasti – HIFK jo hurjassa putkessa
































