Italian ja Englannin välinen jalkapallon EM-finaali on edennyt jatkoajalle. Sinne lähdetään tasatilanteesta 1-1.
Englanti meni ottelussa todellisella salamamaalilla johtoon, kun pelattuna oli vasta 1.57.
Englannin Kieran Trippier lähetti hyvän keskityksen takatolpalle ja paikalla oli toinen wingback Luke Shaw, joka laukoi komeasti pallon verkkoon.
Englanti purki tilanteessa esimerkillisesti Italian prässin ja sai heti puhkottua sen kovan puolustuksen.
Maali oli historiallinen. Se oli historian nopein maali EM-finaalissa ja samalla myös Englannin maajoukkueen kaikkien aikojen nopein maali.
Italia piti avausjaksolla enemmän palloa hallussaan, mutta todellisille huippupaikoille se ei päässyt. 35 minuutin kohdalla Federico Chiesa pääsi lähimmäksi. Hänen tuima laukauksensa viuhui vain hieman ohi tolpan.
Italialle tuli myös huolia avausjaksolla, kun keskikenttäpelaaja Jorginho sai iskun polveensa, mutta Italian onneksi hän pystyi kuitenkin jatkamaan vielä ottelua.
Englanti oli parempi avausjaksolla, mutta toista jaksoa hallitsi pääosin Italia.
Paine Englannin päädyssä kasvoi koko ajan ja lopulta verkko myös soi.
Englannin maalivahti Jordan Pickford torjui vielä Marco Verrattin puskun, mutta irtopalloon pääsi ensimmäisenä Italian puolustaja Leonardo Bonucci, joka iski Italialle täysin ansaitun 1-1-tasoituksen pelin 67. minuutilla.
Toinen jakso tasoittui hieman, mitä pidemmälle se eteni ja jatkoaikaa voidaan pitää ihan ansaittuna.






























