Jalkapalloliigan HJK voitti Stadin derbyssä HIFK:n maalein 2-0 (2-0).
Klubi teki molemmat maalinsa ensimmäisellä puoliajalla: Kaan Kairinen iski voittomaalin yhdeksännellä minuutilla ja Sebastian Dahlström lisäsi johtoa puolen tunnin paikkeilla.
Klubi nousi voittonsa myötä 25 pisteeseen, joten se on tasapisteissä sarjakärki Ilveksen kanssa. Klubi on kuitenkin pelannut neljä ottelua enemmän kuin Ilves. HIFK on 15 pisteellään sarjan kahdeksantena, ja sen ero yläloppusarjapaikkaan on viisi pistettä.
HIFK sai tappion myötä muitakin huonoja uutisia, kun joukkueen ykkösmaalivahti Arnold Origi loukkaantui toisella puoliajalla. Hän törmäsi Klubi-hyökkääjä Evans Mensahin kanssa ja joutui jättämään kentän. Daniel Kollar tilkitsi HIFK-maalia loppuajan.
Tapahtumia riitti myös kentän ulkopuolella, kun HIFK:n fanipäädyssä nähtiin tulipalo. HIFK-fanit saivat sytytettyä jättimäisen tifonsa soihduillaan, mutta tulipalo saatiin nopeasti kuriin.
































