Jalkapallon Veikkausliigassa pelattiin tiistaina kaksi ottelu, kun FC Lahti isännöi KuPSia ja Ilves HJK:ta.
Tiistain kierroksella nähtiin vain vierasvoittoja. KuPS kaatoi FC Lahden ja HJK teki selvää Ilveksestä.
KuPS sai tyrmäävän alun ottelulleen Lahdessa, kun se meni nopeasti kahden maalin karkumatkalle.
Diogo Tomas ja Santeri Haarala veivät kuopiolaiset kahden maalin johtoon jo alle parissakymmenessä minuutissa.
Charles Geoffrey Chinedu kavensi reilun puolen tunnin kohdalla, mutta toinen jakso oli taas KuPS:n. Urho Nissilä ja Usman Sale vastasivat kuopiolaisten toisen jakson maaleista. Altin Zeqiri kavensi ja lensi hetkeä myöhemmin suoralla punaisella kortilla ulos.
KuPS nousi neljään pisteeseen ja viidenneksi sarjassa kauden avauvoitollaan. FC Lahti on pisteen perässä nyt kuudentena.
Tampereella HJK tyrmäsi Ilveksen 3-0 Daniel O’Shaughnessyn, Lucas Lingmanin sekä Casper Terhon osumilla. Kaikki Klubin maalit syntyivät jo avausjaksolla. HJK nousi sarjan kärkeen seitsemällä pisteellään, Ilves on seitsemäntenä.
































