Ilveksen valmentaja Jarkko Wiss ei leiju, vaikka joukkue porhaltaa ykkösenä jalkapallon Veikkausliigassa. Perjantaina Ilves haki sarjapisteen HJK:lta tuloksella 0-0.
– Tulokseen olen osittain tyytyväinen. Piste on vähimmäistavoite, kun vieraissa pelataan ennakkosuosikkia vastaan. Ongelmia oli pelin rakentelussa, ja pelialusta oli vaikea, Wiss kommentoi viitaten Helsingin stadionin tekonurmeen.
HJK:n valmentaja Mika Lehkosuolla riittää miettimistä. Klubi on pelannut viisi liigaottelua putkeen ilman voittoa.
– Yksi piste ja nolla tehtyä maalia, ne ovat mielessä päällimmäisinä. Pelitehot puuttuvat viimeisellä kolmanneksella. Ei mitään läpimurtoa sillä rintamalla, joten työt jatkuvat. Kunnia myös vastustajalle, Wissin johdolla Ilves pelaa hyvää puolustuspeliä, Lehkosuo niputti lehdistötilaisuudessa.
Perjantaina RoPS voitti kotonaan HIFK:n 1-0 Tommi Jäntin maalilla. Ilves johtaa Veikkausliigaa. Kärkikolmikon täydentävät SJK ja HJK.
Jalkapallon Veikkausliiga 3.5.2019
HJK-Ilves 0-0
RoPS-HIFK 1-0 (Jäntti)
































