Helsingin Jalkapalloklubi aloittaa tiistaina Mestarien liigan karsinnat kohtaamalla Helsingissä HB Torshavnin.

HJK:n kausi lähti surkeasti liikkeelle, mutta päävalmentajan vaihtumisen jälkeen Klubin peli on parantunut.

– On sattunut ja tapahtunut. Ei ole mennyt aivan niin kuin odotettiin. Kaikki odottaa aina Klubilta, että kulkisimme voitosta voittoon, HJK:n kapteeni Sebastian Dahlström kertoi HJK-TV:n haastattelussa.

Dahlström uskoo kuitenkin, että heikosta kauden alusta on ollut jotakin hyötyäkin.

– Tällaiset jutut pitää nähdä niin, että ne kasvattavat ja hitsaavat joukkuetta yhteen. Vaikeuksien kautta voittoon. Nyt ovat pelit taas lähteneet vähän paremmin kulkemaan.

HJK:n voi sanoa voittaneen lotossa, kun Torshavn arvottiin sille vastaan. HJK:lta odotetaan voittoa.

– Mielestäni olemme nyt hyvässä iskussa. Kyllä tuossa alkaa nyt hyökkäyspeli toimia. Olemme saaneet onnistumisia ja sitä kautta itseluottamusta, Dahlström sanoi.

LUE MYÖS: Suomen hiihtotähti vaihtoi juoksun puolelle – hurja kellotus: ”Huh mikä aika” (UrheiluAreena.fi)