Jalkapallon hallitseva Suomen mestari HJK pelaa tammikuussa huippukovan harjoitusottelun, kun se kohtaa Skotlannin Glasgow’ssa jättiseura Rangersin legendaarisella Ibrox Stadiumilla. Ottelu pelataan 20. tammikuuta.

Lukuisia kertoja eurokentillä pelannut Rangers on maansa menestynein seura. Se on voittanut Skotlannin pääsarjan mestaruuden jopa 54 kertaa. Tällä hetkellä seura on Skotlannin Valioliigan toisena.

Brittilegenda Steven Gerrardin valmentaman joukkueen suurimpiin tähtiin kuuluu hyökkääjä Alfredo Morelos, joka siirtyi HJK:sta Rangersiin kesällä 2017. Harjoitusottelu johtuukin Morelosin siirtosopimuksen pykälistä.

– Morelos-siirtosopimuksessa on monen muun ehdon lisäksi sovittuna tämä peli, ja nyt siihen löytyi sopiva hetki, kun molemmat halusivat vuoden alkuun hyvän pelin, Klubin toimitusjohtaja Aki Riihilahti kertoo tiedotteessa.

HJK on suunnitellut ottelun yhteyteen kauden aloittavan harjoitusleirin.

Lähde: HJK:n tiedote

LUE MYÖS: Saga Andersson paljasti – musertava totuus selvisi hänelle EM-kisoissa (UrheiluAreena.fi)