Jalkapallon Veikkausliigassa pelaava FC Haka on solminut loppukauden mittaisen sopimuksen juuri 19-vuotta täyttäneen Maximus Tainion kanssa.

Viime vuodet Tottenham Hotspurin nuorisoakatemiassa palloillut Maximus Tainio siirtyi ulkomaille Helsingin Jalkapalloklubin junioreista ja siirtyy nyt siis jo kolmanteen myös isänsä, Teemu Tainion edustamaan seuraan.

Tainio myöntää isällään olleenkin iso vaikutus siirtoon ja uskoo hänen vanhana keskikenttäpelaajana pystyvän opettamaan paljon. Tainio on pelannut myös laitapakkia, mutta kokee itselleen parhaiten sopivan keskikentän keskustan.

Helmikuussa Suomeen palanneen Tainion tavoitteena on edelleen ulkomaat, erityisesti Valioliiga, mutta nyt keskittyminen on Hakassa ja Veikkausliigassa.

– Veikkausliiga tuntuu oikealta askeleelta tällä hetkellä. Hyvin on otettu Hakaan sisään ja joukkuehenki on mahtava, Tainio kertoo seuransa verkkosivuilla.

Lähde: FC Haka

https://twitter.com/FCHakaOfficial/status/1265554144590528514

LUE MYÖS: Suomen hiihtotähti vaihtoi juoksun puolelle – hurja kellotus: ”Huh mikä aika” (UrheiluAreena.fi)