
Jalkapallon Veikkausliigassa pelaava Gnistan tiedottaa tehneensä ensimmäisen kiinnityksen ensi kauden joukkueeseen. Kyse on ghanalaisesta laitahyökkääjästä Edmund Arko-Mensahista.
Arko-Mensahin sopimus on kaksivuotinen. Edmund Arko-Mensah edusti kausien 2020-23 ajan espoolaista Honkaa, jonka paidassa hän pelasi neljän kauden aikana 91 sarjaottelua iskien näissä kahdeksan maalia ja kuusi syöttöä.
Espoolaisten menetettyä liigalisenssinsä Arko-Mensah suuntasi eksoottiseen Georgian pääsarjaan ja Dinamo Batumin riveihin. Hän edusti Dinamo Batumia lopulta neljässä sarjaottelussa ja yhdessä UEFA Konferenssiliigan karsintaottelussa, kunnes sopimus päättyi kesäkuun alussa.
Arko-Mensah saapuu toiselle visiitilleen Veikkausliigassa hyvissä tunnelmissa.
– Hienoilla fiiliksillä liityn Gnistaniin. Olen kuullut hienoja asioita seurasta ja siitä, kuinka hyvää huolta he pitävät pelaajistaan, nämä olivat merkittävimpiä syitä päätökseeni tulla Gnistaniin, Arko-Mensah kertoo Gnistanin verkkosivuilla.
Päävalmentaja Jussi Leppälahti kommentoi talven ensimmäistä kiinnitystä tähän tyyliin:
– Edmund on jo Veikkausliigan tasolla kokenut laitapelaaja, mutta kehittymisen varaa on vielä. Hän on hyvä ohittamaan ja keskittää terävästi. Hän tykkää myös puolustaa aggressiivisesti. Saamme hänestä kovan pelaajan vasemmalle laidalle. Hän pelasi paljon Hongassa laitahyökkääjänä, mutta me kaavailemme hänestä hieman laajemmalla säteellä liikkuvaa laitapelaajaa.
Lähde: Gnistan
Lue myös:Real Madrid on tekemässä ison kaappauksen ManU:n nenän edestä