FC Lahti hävisi jalkapallon Veikkausliigan maanantaina trillerin kotonaan. Kuopion Palloseura kävi hakemassa täyden pistepotin numeroin 1-2. Voittomaali syntyi 89. minuutilla.
Kotijoukkue siirtyi ottelussa johtoon, mutta KuPS ei antanut periksi missään vaiheessa.
FC Lahden päävalmentaja Ilir Zeneli oli pettynyt johtoaseman sulamiseen, eikä ollut tyytyväinen joukkueensa tekemiseen maalipaikoissa.
– Minulle jäi tästä tietysti huono maku, koska hävisimme kotona. Tämä oli kolmas peli putkeen, jossa menetämme johdon. Emme olleet tarpeeksi kliinisiä maalipaikoissa ensimmäisellä jaksolla, Zeneli toteaa seuransa verkkosivuilla.
– Pidimme kuitenkin KuPS:n pois maalipaikoilta. Toisella jaksolla teimme pari pientä virhettä ja KuPS rankaisi. Emme voi kuitenkaan lähteä kotona pelkäämään ja peruuttelemaan, sillä se tarttuu helposti koko joukkueeseen. Joukkueessa oli havaittavissa vielä vähän väsymystä. Nyt käsittelemme tämän nopeasti alta ja lähdemme voittamaan torstain ottelua, Zeneli jatkaa.
Lähde: FC Lahti






























