Jalkapallon MM-karsinnoissa käytiin sunnuntaina liuta otteluita. Espanjalle oli käydä kylmät Georgian vieraana.
Altavastaaja Georgia oli kiinni tasapelissä vielä 90 minuutin täytyttyä. Dani Olmon tekemä lisäajan 2-1-maali pelasti täyden pistepotin Espanjalle.
– Olen hyvin huolissani seuraavasta ottelusta (Kosovo kotona). Taistelemme MM-kisapaikasta, muuta vaihtoehtoa ei ole. Nyt täytyy pelata tuoreesti ja suurella sydämellä, Espanjan valmentaja Luis Enrique kommentoi.
Espanjalla on karsinnoista niukka Georgia-vierasvoitto ja laimea kotitasapeli Kreikan kanssa. Lohkoa johtaa Ruotsi, joka on voittanut Georgian ja Kosovon.
Suomella on MM-karsinnoista kaksi tasapeliä (Bosnia ja Hertsegovina sekä Ukraina). Jos aikataulu pitää, Huuhkajat jatkaa MM-karsintoja 4. syyskuuta kotona Kazakstania vastaan.































