HJK:n lohko sai mielenkiintoisen käänteen jo heti ensimmäisellä ottelukierroksella, kun ennakkosuosikki AS Roma taipui bulgarialaisen Ludogoretsin vieraana. AS Roman portugalilaisluotsi ei ollut täysin tyytyväinen oman joukkueensa ilmeeseen, mutta näki silti, että peliesitys olisi ansainnut paremman lopputuloksen.
Paineet kovia nimiä kesän siirtomarkkinoilla värvänneen AS Roman ympärillä ovat kasvaneet heikkojen esitysten myötä. Ennen Ludogorets-tappiota Udinese murskasi roomalaiset Serie A:ssa lukemin 4-0.
Mourinho vaikuttaa kuitenkin suhtautuvan rauhallisesti tilanteeseen. Hän muistutti, ettei lohkovaiheessa yksi tappio vielä sinetöi joukkueen kohtaloa.
– Onneksi tämä on lohkovaihe, eikä pudotuspeliä. Meillä on viisi peliä aikaa toipua tästä, Mourinho sanoi football-italia-sivuston mukaan.
Samalla Mourinho muistutti, ettei joukkueen peliesitys ollut niin kammottava kuin shokeeraava tulos antaa ymmärtää.
– En sano, että pelimme oli fantastista, mutta se näytti enemmän kuin riittävältä tappion välttämiseen, Mourinho pyöritteli.
Seuraavassa Eurooppa-liigan ottelussaan Mourinhon joukot kohtaava HJK:n. Helsinkiläiset hävisivät lohkon avauskierroksen ottelunsa Real Betisille lukemin 0-2.
Ottelutapahtumien ohella Mourinho kommentoi koko maailmaa puhuttanutta uutista kuningatar Elisabet II:n menehtymisestä.
– Se on todella surullista. En ole ulkomaalainen Britanniassa, se on kotini ja olemme perheeni kanssa asuneet siellä monta vuotta. Hän oli ihastuttava persoona. En tiedä ketään, joka ei olisi kunnioittanut häntä, Mourinho totesi.
Lue myös:
HJK:lla yllättävä eurokäänne Betis-ottelussa – ”Yksi syy oli se”
Lue myös:

































