Chelsea on pääsemässä vihdoin ja viimein eroon jo turhankin monta soppaa kiehauttaneesta belgialaishyökkääjä Romelu Lukakusta. Tosin nähtävästi ei vieläkään pysyvästi.

AS Roman pomot Tiago Pinto ja Ryan Friedkin ovat olleet neuvottelemassa Chelsean kanssa perjantaista lähtien. Gianluca Di Marzion tietojen mukaan nimet saadaan papereihin lauantain aikana.

Chelsea-hylkiö Lukaku on siirtymässä Jose Mourinhon luotsaamaan Romaan tämän kauden kattavalla lainasopimuksella. Giallorossi maksaa Chelsealla lainasta 5 miljoonaa euroa ja sen päälle edelleen valtaosan Lukakun palkasta.

Lukaku joutuu pudottamaan nettopalkkaansa 7-8 miljoonan euron haarukkaan, mihin hänen kerrotaan suostuneen.

Chelsea olisi tietenkin halunnut sisällyttää sopimukseen ostovelvoitteen, mutta se saa olla tyytyväinen tällaiseenkin diiliin. Aika käy vähiin, sillä kesän siirtoikkuna sulkeutuu ensi viikolla.

Lue myös:Napoli aikoo tehdä ryöstön ManU:n nenän edestä

Lue myös:Liverpool hieroo isoa kauppaa Lukas Hradeckyn seurakaverista

LUE MYÖS: Suomen hiihtotähti vaihtoi juoksun puolelle – hurja kellotus: ”Huh mikä aika” (UrheiluAreena.fi)