Arsenal ja Newcastle ovat ilmoittautuneet jo hyvissä ajoin vääntöön Benficaa edustavasta espanjalaisesta laitapuolustaja Alex Grimaldosta, 26. Valioliigan kaksikko saattaa saada tammikuun siirtoikkunassa haastajan Juventuksesta.
Barcelona-taustainen Grimaldo oli tukevasti lähtökuopissa jo kesällä, mutta kauppoja ei siis syntynyt. Tammikuun kauppaa pidetään sen sijaan jo käytännössä selviönä, sillä Grimaldon sopimus päättyy tämän kauden jälkeen.
Ottajista ei ole pulaa ja hintalappukin on varsin houkutteleva. Italialaismedian tietojen mukaan Benfica on valmis hyväksymään noin 10 miljoonan euron tarjouksen.
Grimaldo yhdistettiin kesällä ensisijaisesti Arsenaliin. Arsenal hankki kuitenkin Oleksandr Zinchenkon 30 miljoonalla eurolla Manchester Citystä ja kiinnostus Grimaldoon hiipui, mutta sittenkin vain hetkellisesti.
Arsenalin uskotaan olevan Grimaldon osalta vahvoilla tammikuussa Juventuksen kasvaneesta kiinnostuksesta huolimatta.
Juventus pääsee tarkkailemaan Grimaldoa aitiopaikalta ensi keskiviikkona. Juventus isännöi silloin Benficaa Mestarien liigan lohkovaiheen toisella kierroksella.
Jalkapallon Italian Serie A:n tulokset 10.9.:
Napoli-Spezia 1-0
Inter Milan-Torino 1-0
Sampdoria-AC Milan myöhäisottelu
Lue myös:Barcelonan ottelu keskeytyi dramaattisesti sairauskohtauksen vuoksi

































