Kreikkalaisen AEK Athensin ja kroatialaisen Dinamo Zagrebin välinen Mestarien liigan karsintaottelu peruttiin, kun kreikkalaisfani puukotettiin kuoliaaksi tappelussa ennen ottelua. Nyt poliisi on pidättänyt joukon epäiltyjä tapaukseen liittyen.

Kreikkalainen jalkapallofaniMichalis Katsouriskuoli saatuaan puukosta kreikkalaisen AEK Athensin ja kroatialaisen Dinamo Zagrebin joukkueiden fanien välisessä tappelussa Mestarien liigan karsintaottelun alla. Tragedia johti myös ottelun siirtämiseen.

Nyt Kreikan poliisi on tarttunut tiukkoihin toimiin. Poliisi pidätti tappelun jälkeen noin 100 ihmistä, suurin osa heistä on Dinamon Bad Blue Boys -ultrafanijoukon jäseniä.

70 ihmistä on saanut jo syytteen välikohtaukseen liittyen. Osa syytetyistä on vangittuna ja osa vastaa syytteisiin vapaalta jalalta.

Myös poliisit ovat saaneet seuraamuksia välikohtauksesta. Kreikan kansalaissuojeluministeriYannis Oikonomouerotti tiistaina seitsemän poliisia, koska he eivät olleet varmistaneet riittäviä turvatoimia tappelun estämiseksi.

Kreikan rajaturvallisuutta on myös kiristetty. Sekä AEK:n että Dinamon kannattajia on myös kielletty matkustamasta vieraspeleihin uusien välikohtauksien välttämiseksi. Ottelupari alkaa 19.8. Kreikan Ateenassa ja ratkeaa 22.8. Kroatian Zagrebissa.

Jalkapallofanien välisiä tappeluita nähdään Kreikassa harmillisen usein. Maassa on myös kiristetty urheiluväkivaltaisuuksista jaettavia rangaistuksia.

Lue myös:Harry Kane debytoi Bayern Münchenissä – surkeasti kävi

LUE MYÖS: Suomen hiihtotähti vaihtoi juoksun puolelle – hurja kellotus: ”Huh mikä aika” (UrheiluAreena.fi)