Yhdysvalloilla oli torstaina yllättävän suuria vaikeuksia Iso-Britannian kanssa jääkiekon MM-kisojen alkusarjan ottelussa Tampereella. Lopulta USA lasketteli kuitenkin 3-0-voittoon.

Avauserässä USA oli vielä pihalla. Se otti peräti neljä kahden minuutin rangaistusta, mutta Britannian ylivoima ei toiminut.

Toisessa erässä USA kokosi rivinsä ja juuri ennen erän puoliväliäBen Meyersiski jenkit 1-0-johtoon ottelussa. Näistä lukemista lähdettiin myös kohti päätöserää.

Kolmannessa erässä New York Islandersin NHL-hyökkääjäKieffer Bellowsnousi esiin. Hän teki kaksi komeaa ylivoimamaalia ja muutti loppulukemiksi 3-0. Tämä katkaisi brittien selkärangan lopullisesti.

USA nousi kahdeksaan pisteeseen ja on B-lohkossa kolmantena. Iso-Britannia jatkaa nollakerhossa. Se on tehnyt koko kisoissa vain neljä maalia.

Helsingissä Saksan ja Tanskan välinen ottelu viivästyi lähes parilla tunnilla, kun Helsingin jäähallissa syttyi pieni tulipalo juuri ennen ottelun alkua. Myös illan Kazakstanin ja Kanadan välinen ottelu tulee siirtymään. Tampereella pelataan vielä Tshekin ja Latvian välinen kamppailu. Kari Jalosen Tshekille kelpaa siitä ottelusta vain voitto.

Britannia kohtaa seuraavaksi Suomen. Tappio olisi Suomelle ruma katastrofi.

Lue myös:Helsingin jäähallissa tulipalo

Lue myös:Leijonat kohtaa eksoottisen joukkueen – tappio olisi totaalikatastrofi

https://twitter.com/IIHFHockey/status/1527306276119531522

LUE MYÖS: Suomen hiihtotähti vaihtoi juoksun puolelle – hurja kellotus: ”Huh mikä aika” (UrheiluAreena.fi)